Dlaczego nie warto spożywać słodyczy?

Wybór wśród słodkich produktów jest tak ogromny, że trudno się im oprzeć. Czekolada, ciasta, ciasteczka, cukierki – kto z nas ich nie lubi? Raczej rzadko się zdarza, aby ktoś nie miał ochoty na małe co nieco 🙂 Słodycze to często nasz sposób na gorszy dzień – sięgamy po nie, aby poprawić sobie humor. Często też wypad do cukierni na kawę i ciastko jest nasza nagrodą za osiągnięty sukces. Powodów, aby sięgnąć po słodycze nie brakuje. Najgorzej jednak, gdy słodycze jemy z przyzwyczajenia lub wręcz stają się naszą obsesją. O ile dwie kostki czekolady, czy też kawałek ciastka zjedzony raz w tygodniu nam nie zaszkodzą, to jedzenie każdego dnia jakiś słodkości to już zupełnie inna sprawa… Dlaczego więc nie warto spożywać słodkich produktów?

Słodycze w większości składają się z cukru, który jest pozbawiony jakichkolwiek witamin oraz składników odżywczych. Co więcej, nasz organizm trawiąc cukier, musi dodatkowo pobierać te brakujące składniki ze swoich zasobów. W taki sposób tracimy ważne witaminy i składniki mineralne, co z kolei prowadzi do zaburzeń w pracy układu nerwowego, a z czasem nawet do depresji i innych równie poważnych powikłań.

Słodycze zawierają cukry proste, które bardzo szybko przenikają do krwi i dają natychmiastowe uczucie sytości – niestety taki stan trwa bardzo krótko, bowiem poziom insuliny zwiększa się diametralnie i od razu w takim samym tempie spada, powodując ponowne uczucie głodu. Z kolei w przypadku produktów, z których cukier wchłania się wolno m.in. pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce – czujemy się syci na dłużej, gdyż ich zjedzenie nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu insuliny.

Oto najważniejsze wady cukru i słodkich produktów:

– mnóstwo pustych kalorii,

– brak lub znikome ilości składników odżywczych, takich jak białka, witaminy i minerały,

– powodują próchnicę i osłabiają szkliwo zębów,

– słodycze powoduję pogorszenie się kondycji cery (m.in. powstają wypryski),

– jedzenie znacznej ilości słodyczy przyczynia się do nadwagi i otyłości,

– widoczny cellulit,

– zwiększają uczucie głodu więc jemy po słodyczach jeszcze więcej,

– powodują zaparcia i problemy z układem pokarmowym,

– wywołują depresję.

Czym można zastąpić słodycze? Oczywiście warto sięgnąć po owoce i to w różnej postaci (sałatki, koktajle itp.), inne alternatywne produkty to np. orzechy.